IŞINLANMA GERÇEK Mİ OLUYOR?

Bildiğiniz gibi Çinli bilim insanları ülkelerinde belli bir noktada bulunan foton parçasını 1400 KM uzaklıktaki yörüngesinde bulunan bir uyduya ışınladıklarını söyledi.

Sürekli bilim kurgu filmlerinde denk geldiğimiz bu olay gerçek hayatta karşımıza çıkabilir mi? Sorularına yanıt arar olduk.

Bir noktada bunun mümkün olma olasılığı elbette var. Yani ışınlanma keşif edilmesi gereken bir konu. Ancak acaba evde uykunuzdan uyanır uyanmaz direkt iş yerinizdeki koltuğunuza ışınlanmanız mümkün olabilir mi? Bir taraftan baktığımızda çok gülünç bir durum gibi görünse de aslında iş o kadarda komik değil.

Çünkü cisimlerin nasıl ışınlandığı önemlidir. Hayal gücümüzü daha da ileriye taşıyabiliriz. Ancak taşımadan önce size bu ışınlanma olayının nasıl yapıldığı hakkında küçük bilgiler vereyim.

IŞINLANMA

Işınlanma aslında kısaca bir noktadan başka bir noktaya herhangi bir şeyin, bir halinin gönderilmesidir. Yani bir insanı ışınlamak şuan için mümkün değil J. O yüzden şuanda çok fazla sevinmeyin.

Birkaç fizikçi bu konuya en iyi örnek olarak fax makinesini veriyor. Bildiğiniz gibi fax makinesi ile sadece sizdeki kağıtta yer alan bilgileri karşıya gönderiyorsunuz kağıt sizde kalıyor.

Bu ışınlanma işlemi için kuantum dolaşıklığı diye bir olaydan faydalanıyorlar.

Bu kuantum dolaşılığı nedir?

Bu olayı size kısaca açıklayalım. Kuantum dolaşıklık, iki parçacık gibi iki sistem etkileştiğinde oluşur. İki sistem birbirinden uzak mesafelerde ayrıldığında dahi, özellikleri arasında iletişim kurarlar. Sistemlerden birini ölçen bir gözlemci buna karşılık gelen çok uzaktaki diğer sistemin ölçümlerini yapan ikinci gözlemcinin ölçümlerini tahmin edebilir.

Bu bilgi aşağıdaki kaynaktan edinilmiştir. İsterseniz devamını oradan okuyabilirsiniz.

Bir parçacığı nasıl ışınlayabilirim?

İki dolaşık parçacağımıza geri dönelim. Eğer üçüncü bir parçacık, ilk dolaşık parçacıkla etkileşime girerse bu değişim ikizi olan parçacıkta da görülüyor.

Yani, ikiz parçacıklar üçüncü parçacıkla ilgili bilgiye sahip oluyor ve uygulamada varlığını ele geçiriyor.

Çinli Ekip Ne Mi Başardı?

Tibet'teki bir laboratuarda saniyede dört bin kuantum dolaşık parçacık yarattılar ve parçacıkların eşini bir ışık huzmesiyle Micius uydusuna yolladılar.

Micius uydusunda yerden atılan tekil fotonların durumunu tespit edebilecek hassas bir foton alıcısı bulunuyordu. Araştırmalarıyla ilgili yazdıkları rapora göre bu "ilk güvenilir ve ultra uzun mesafeli kuantum ışınlanmasıydı."

Biz İnsanlar Işınlanmayacaksak Ne Anlamı Var Ki?

İnsanoğlu yine kendi yararına bir şey olacak mı diye sorguluyor. Tabi ki sorgulamak gerek ancak bilim insanları her zaman geniş düşünürler. Yani bir insanın bir yerden bir yere çabuk gitmesi mi? Yoksa teknolojiyi kullanan tüm dünyada korsanların erişemeyeceği bir iletişim sistemi kurmak mı? İnsanlığa büyük bir katkı sağlayacaktır. Size göre tabi ki 1. Seçenek ağır basıyor değil mi? J Ancak böyle olmuyor.

Korsanların erişemeyeceği bir iletişim sistemi, tüm dünyadaki insanları koruyacak en sağlıklı sistem olabilir. Prof. Popescu “Doğa yasaları koruma sağlıyor. Eğer birisi bilgiye erişmeye çalışırsa, tespit edebilirsiniz, çünkü bir kuantum sistemini her gözlemlemeye çalıştığınızda düzeni bozarsınız” diyor.

Çin'in Jinan kentinde kuantum teknolojisine dayalı bir şebeke çalışmalarına başlandı. Pekin ve Şangay'ı, kuantum sinyalinin her 100 kilometrede bir ölçülüp yeniden yollandığı "güvenli düğümlerle" birbirine bağlama çalışmaları da sürüyor.

Oxford Üniversitesi'nden Ian Walmsley kuantum şebekesinin hassas mali ve seçim bilgilerinin aktarımında kullanılabileceğini söylüyor. Haliyle bu bazı siyasi partilerin de sonunu getirecektir.

Walmsley ayrıca "Hala aşılması gereken çok önemli engeller var. Ancak dönüştüren değişim de böyle başlar" diyor.

Kaynak:

www.fizikakademisi.com/2016/01/31/kuantum-dolasiklik/

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.